Proč se nám zhoršuje zrak a co s tím?

Proč se nám zhoršuje zrak a co s tím?

Zhoršil se mi zrak.

Jasně, je ti holka 45, tak je to normální. Hmm tak to je nejčastější odpověď.

Takže co teď? Fajn, chvíli jsem si oddalovala telefon a texty, ale mám už asi krátké ruce. 🙂 Pak jsem si zvětšila písmo alespoň na telefonu a počítači. No a teď holt asi zajít na oční pro brýle. Zajímavé je, jak rychle to do mého života přišlo. Vidím na to číslo na oční nějak špatně… V brýlích budu vypadat hrozně přísně. 🙂 Takže tam ještě volat nebudu! 🙂

Zhoršení zraku může mít mnoho příčin a tím pádem i více řešení. Opět to souvisí s celkovým přístupem k životu a komplexním pohledem na věc. Tím jsem zase u těch třech základních kamenů, na kterých stavím svůj přístup k mému životu i životům klientů, kteří za mnou přicházejí do poradny.

Ptrava – pohyb – psychika

V letošním roce se mi děje spousta věcí. Od ledna až do dnešního dne. Vnímám je spíš jako nepříliš pozitivní, vlastně je to pěkná nálož… ale oni mě někam posouvají a já se snažím si uvědomovat, že i za to nepříjemné, co prožívám, mám být vděčná. Jak to souvisí s mýma očima? Jednoduše.
Vyplakala jsem spoustu slz.
Možná jsou věci, před kterýma oči zavírám, možná jsou věci, které nevidím, nebo nechci vidět…
V každém případě naše emoce, psychické rozpoložení a stres ovlivňují i náš zrak.

Co s tím? Slzy jsou pro oči přínosem.

Pláčem uvolníme naše emoce, zbavujeme se jím kortizolu, stresového hormonu a v slzách se nachází i jiné hormony (prolaktin, endorfiny), vyplachujeme toxiny. Navíc obsahují i enzym lysozym, který pomáhá likvidaci bakterií a tím se snižuje riziko infekce očí. Slzy vyplaví nečistoty, prach a zabraňují dehydrataci sliznice.
Slzy dokážou vyjádřit to, na co nám někdy slova nestačí a zmírňují negativní pocity, frustraci a když se vypláčeme, vždy se nálada zvedne. Naopak potlačování slz vede k bolesti hlavy, zvýšení krevního tlaku a to je nebezpečné pro srdce. Uvědomme si, že srdce a oči jsou propojené nejen anatomicky a nejen slzami… I pro velké chlapy tedy platí, že se není za co stydět, připravte si krabici kapesníků a detoxikujte.

Mezi očima a mozkem je také anatomická souvislost.

Sítnice a zrakový nerv jsou vývojově součástí mozku. Goethe řekl, že v očích se zrcadlí svět zvenku a člověk zevnitř.
Je to důležitý komunikační orgán, oko je zrcadlem duše. Není tedy divu, že vjemy, které prožíváme, a náš mozek zpracovává, se odráží na kvalitě našeho zraku. Poruchy spojené s očima jsou následkem rozporu mezi tím, co okolo sebe vidíme, a tím, co bychom si přáli vidět a prožívat.

Co nám tedy ukazují potíže s očima?

Pokud kolem sebe vnímáme jen samé negativní obzory, nemoci a neštěstí, za nějaký čas se to začne na našem těle projevovat třeba v podobě oční vady. Oči dál nechtějí vidět to ošklivé a nepříjemné, co nás trápí. Například krátkozrakost (vidíme hůře na dálku) je problém vidět svou budoucnost. Nevíme si rady, bojíme se, co bude dnes, co zítra. Opakem je dalekozrakost (vidíme špatně na blízko). Žijeme sice tady a teď, ale trápí nás obavy spojené s budoucností, např. stáří, nemoci, existenční zajištění.
Vidím, že nic nevidím…

Soustřeďme se v životě na to, co nás těší, dívejme se na hezké věci kolem sebe. Nebojme se změn, vždy nás posouvají k něčemu lepšímu. Jen je potřeba to najít a vidět. Odpusťme lidem, kteří nám ublížili, a vyhodnocujme situace v pozitivním měřítku. Minulost už neovlivníme, ale budoucnost si tvoříme právě teď a tak se na ní pojďme dívat s nadhledem jako na velké dobrodružství plné těch nejlepších překvapení.

Na začátku jsem uvedla všechny tři základní kameny souvislostí.

Jak souvisí pohyb s očima?

Kdysi jsem někde četla, že cvičením očí se dají vyléčit jakékoliv dioptrie. Teď jako když najdeš, se mi ta informace vrátila do hlavy při představě, že budu nosit brýle. Postupně se mi budou zvětšovat dioptrie a já budu místo za kabelky a botičky utrácet peníze za brýle, ve kterých budu vypadat jak přísná učitelka a lidé v poradně budou hubnout strachy při pohledu na mě…

Oční gymnastika

Přináším vám shrnutí cviků, které se teď snažím praktikovat. Upozorňuji, že je nutná důslednost a ne jako když se zeptám své dcery: „Jíš už ty vitamíny pravidelně?“ „Ano, už dva dny, jen včera jsem zapomněla.“

Cvičení by se měla provádět bez brýlí, v pohodlné pozici, pravidelně denně 4-5 minut. Věřím, že zlepšení, kterého dosáhnu mi bude kompenzací za tento „ztracený čas.“ Změnu bychom měli „vidět“ za 21 dní.

Pohyby očima nahoru a dolu na 12 a na 6 hodin ciferníku bez síly a námahy, ale aby bylo cítit napětí. Po několika pohybech oči zavřete a nechte několik sekund odpočívat. Opakujte cca 6x. Pak stejný pohyb do stran, na 3 a 9 hodin. Poté pohybujte očima ve směru hodinových ručiček a na každém čísle se za chvíli zastavte. Opakujte v protisměru.

Po každém cviku nechte oči odpočinout, nejlépe zavřené v zakrytých dlaních, ve tmě. Dále se kombinují pohyby po úhlopříčkách, do písmene H a kroužení.
Všechny cviky opakujte i se zavřenýma očima.

Zřejmě nejefektivnější je zaostřování oční čočky. Před oči si dejte ukazovák ve vzdálenosti 20-30 cm, tak blízko, dokud jej zaostříte. Před sebou si najděte předmět ve vzdálenosti cca 5 m. Zaostřujte střídavě na prst a předmět, opakujte 10 krát, pak na 3-4 sekundy nechte oči odpočinout. Celé opakujte 2-3 krát. Toto cvičení je fajn provádět co nejčastěji a je bezva, že se dá provádět všude při běžných činnostech. V čekárně, ve frontě, v MHD, na semaforech i při chůzi.

Pro ty co nenosí řasenku, je dobré připojit ještě otužování – 3 krát denně 20 krát opláchnout studenou vodou. Nebo alespoň obklady ze světlíku lékařského. Také se doporučuje zavřít oči a vystavit obličej slunci, jemně kroužit hlavou, aby sluneční paprsky dopadaly na všechna místa očí rovnoměrně. Tím se oko prokrví, vyživí a uvolní se svaly a nervy.

Všechny nemoci jsou z jídla.

Nakonec jsem si nechala stravování. Strava je prostě základ i pro oči!
Včera jsem si dala mrkvový dort. 🙂 Tím, jsem pro své oči po nutriční stránce udělala pramálo a spíš vůbec nic. Ale během toho, co jsem ho jedla, se mi oči otvírali a já viděla mnoho věcí…

Ale to jsem zase od té nutriční stránky odbočila zpátky k psychosomatice.

Babička mi říkávala – dej si mrkev, ať dobře vidíš. Mrkev miluji v libovolné podobě. Mrkev obsahuje beta-karoten (červené barvivo), který se v těle přeměňuje na vitamín A. Ten je součástí vizuálních pigmentů a jeho nedostatek může znamenat zhoršenou adaptaci na světlo, tedy šeroslepost.
Pigment ve žluté skvrně je vytvořen i z dalších látek, které jíme. Proto je moudré zařadit do svého jídelníčku větší množství rostlinných potravin, které obsahují antioxidanty, jako ovoce, špenát, brokolice, kukuřice, rajčata, paprika, ale i vaječný žloutek a ryby. O důležitosti antioxidantů v potravě jsem psala článek nedávno.

25% mikroživin (vitamínů a minerálů) přijatých v potravě údajně spotřebuje naše tělo na výživu očí a tkání, které souvisí s procesem vidění. Různé druhy salátů, špenát, kapusta jsou bohatým zdrojem vitamínu C, který nás chrání před poškozením sítnice a vznikem šedého zákalu. Obsahují také chlorofyl, lutein a zeaxanthin, který chrání tyčinky a čípky našich očí před UV zářením.

A co ještě říkávala babička?

Když začnou zlobit oči, je potřeba vyčistit játra.

Budíte se v noci pravidelně mezi 1. -3. hodinou? Tak to vás skutečně budí játra.
O čištění jater by se dal napsat celý další článek od jaterní diety až po stlačování mediánových bodů na dlani.
Játra jsou nenahraditelný lidský orgán, a dokud se neozvou, ruku na srdce, nikdo o ně příliš nepečujeme.
Doporučuji tedy čistící kúru a raději dlouhodobější. Nejefektivnější je použít ostropestřec a artyčok, ideálně před spaním, když játra odpočívají. Abstinence játrům samozřejmě také velmi prospívá.

Ještě vidíte rozmazaně? Vidíte černě?!

Většina potíží s očima je i přes věčné koukání do monitoru a telefonu psychosomatická. I když věk a životospráva hrají svou velkou roli. Tedy koukejme se na svět růžovými brýlemi, co nám to jenom svět dovolí! Žijeme tak, jak si opravdu přejeme. Podívejte se tomu na kloub, pečujte o sebe, ať vidíte dobře, jak je život krásný!

Přeji vám, abyste viděli jen to pěkné, co kolem nás je. A koukněte, jaký je pěkný den!

Buďte FIT a bude vám líp!

Viki, váš výživový odborník.

0 odpovědi

zanechte odpověď

Chcete se připojit k diskuzi?
Nebojte se a diskutujte s námi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *