Čtení o kávě - něco ke kávě

Čtení o kávě – něco ke kávě

Miluji vůni kávy již od dětství, ale kávě jsem přišla na chuť až ve 40 letech. Do nedávna jsem kávu nepila vůbec. Když se mě zeptali v kavárně, jakou kávu si dám, vůbec jsem se v té široké nabídce nevyznala a nechtěla jsem vypadat hloupě. Vlastně jsem byla i trochu pyšná, že kávu nepiju, když jí pije celý svět. Cítila jsem se alespoň maličko výjimečná. 🙂 Musela jsem vypadat ve svém věku jako z jiné planety, když jsem nerozuměla, co mi nabízí.

Jeden přítel mě naučil říkat si o Lungo. Když jsem si poprvé objednala sama své Lungo, cítila jsem se jak malá holka, která právě zvládla poprvé sama přejít ulici. Měla jsem ten dětský pocit důležitosti, že jsem dala jasně najevo, že se v tom vyznám a vím, co chci. Když jsem si to uvědomila, musela jsem se sama sobě smát, jakou mi to udělalo radost a jaká všední maličkost mě potěšila a vykouzlila úsměv na tváři. Užívám si každé objednání kávy.

Dnes si dám tak jednu týdně. Je to sváteční čas, vždy spojený s příjemným prožitkem. Kávu si opravdu vychutnám a věřím v její blahodárné účinky a kouzlo okamžiku.

Když se v týdnu náhodou sejde více okamžiků, kdy bych si dala kávu, uvědomuji si, jak rychle se stává návyková. Ale není to kávou, je to těmi příjemnými pocity, které s ní mám spojené.

Ať už pijete kávu jako vodu, ráno byste se bez ní neprobrali, nebo si ji vychutnáváte jen svátečně po obědě, možná vás bude zajímat, jak je to s ní z výživového hlediska.

Pozitivní účinky pití kávy

Současné studie se shodují na přínosu pití kvalitní čerstvé kávy pro náš organismus.
A jak je možné, že dříve studie uváděly, že káva je nezdravá a její pití má negativní vliv?
Zřejmě to bylo způsobeno horší kvalitou studií. Především se nebral se v úvahu životní styl testujících osob, jejich způsob pití kávy a celkové stravovací návyky.

Káva obsahuje vitamíny skupiny B a důležité minerály mangan, draslík, hořčík a fosfor.
Hlavně pak alkaloid kofein, který povzbuzuje činnost mozku, zlepšuje paměť, zrychluje metabolismus, zvyšuje tlak. Jde o krátkodobou reakci, a čím častěji a více kávy pijeme, tím menší účinky se dostavují.
Pitím kávy bez mléka docílíme rychlejšího nástupu a silnějších účinků, ale pouze na krátkou dobu. Když si dáte kávu s mlékem, účinek bude slabší, ale bude trvat déle.

V kávě se vyskytuje velké množství antioxidantů, tedy je vhodná pro ty, kteří konzumují málo ovoce a zeleniny. Jsou to polyfenoly a jsou pro tělo lépe stravitelné s mlékem.
Káva s mlékem se také doporučuje při pití kávy na lačno, neboť bude lépe stravitelná a lidi s citlivějším žaludkem nebude dráždit.

Běžné pití kávy je spojeno s nižší celkovou úmrtností, s nižší úmrtností na kardiovaskulární onemocnění a s nižším výskytem rakoviny, zvláště rakoviny prostaty, dělohy, kůže a jater.
Studie prokazují souvislost mezi konzumací kávy a lepším metabolickým zdravím, včetně nižšího výskytu diabetu typu 2, žlučových kamenů, dnou a ledvinovými kameny. Zvláště statisticky výrazně je prokázán příznivý vztah mezi pitím kávy a jaterními potížemi.

Bylo prokázáno o 65% nižší riziko Alzheimerovy choroby, nižší výskyt Parkinsonovy choroby i klinické deprese. U žen 4 šálky (á 250 ml) denně snižují riziko demence o 20% a celkově pití kávy v množství 4, max. 5 šálků denně prodlužuje život.

Negativní účinky pití kávy

Vyloženě negativní účinky pití kvalitní čerstvé kávy nebyly prokázány, kromě těhotenství. Zde hrozí nízká porodní hmotnost, předčasný porod, potrat. Při hodně vysoké konzumaci kávy, nad 5 šálků denně hrozí zvýšené riziko vzniku zlomenin a také se pak začne projevovat močopudný účinek kávy a je potřeba vypít stejné množství tekutin navíc, jako kávy.

Opatrní s pitím kávy by měli být lidé s hypertenzí (vysokým tlakem), neboť káva tlak krátkodobě mírně zvyšuje. Tento vliv se při častější konzumaci také snižuje.
Při potížích s nespavostí, či usínáním se nedoporučuje pít kávu v odpoledních a večerních hodinách. Což po 17. hodině nedoporučuje ani čínská medicína podle orgánových hodin.

Káva s mlékem či smetanou může samozřejmě vyvolat problémy pouze u osob, které mají problémy se samotným mlékem (laktózová intolerance, alergie na bílkoviny kravského mléka). Pozor by si také měli dát lidé, kteří trpí na časté pálení žáhy (tzv. reflux), protože káva zvyšuje sekreci kyseliny chlorovodíkové v žaludku a může příznaky zhoršit.

Pití kávy s velkým množstvím mléka, smetany či cukru je nebezpečné jen kvůli energetické náročnosti. Nejedná se už kávu, ale spíše o vysoce kalorický dezert.

Energeticky náročná je také tzv. neprůstřelná káva se 40-80g másla. Má zvyšovat inteligenci, dodávat energii, ale inspirace pochází od Tibeťanů. Mějme tedy na paměti rozdílný způsob života, abyste si zbytečným zvýšeným příjmem nasycených mastných kyselin nezpůsobili spíše zdravotní potíže a tloustnutí.

Někdo může namítnout, že při pražení kávy vznikají karcinogenní akrylamidy. Ano, ale studie prokázaly, že v tak nepatrném množství, že prospěšnost kávy tyto negativní účinky dalece převyšuje.

V kávě také můžeme najít plísně a tzv. mykotoxiny, které plísně produkují.  Jsou to rovněž karcinogeny, ale obsah je tak nízký, že bezpečně splňuje přísné limity ke konzumaci. Právě přirozené plísně kávě dodávají její typickou regionální chuť a aroma.

Je nepříjemné si uvědomit, že přijímáme do těla dobrovolně toxiny, ale jsou všude kolem nás a je nemožné se jim kompletně vyhnout. Při dodržování zdravého životního stylu si tělo se stopovým množstvím přijímaných toxinů snadno poradí. Nejvíce toxinů najdete v bezkofeinové a instantní kávě. Instantní káva je již více zpracovaná, ale jsou na trhu i kvalitní výrobky.

Naprosto nevhodná a nebezpečná je káva pro naše domácí mazlíčky, protože jim chybí trávicí enzymy, které lidé mají.

Ať už jste vaši kvalitní kávu při čtení právě dopili, nebo se ji nyní s vědomím jejího přínosu teprve chystáte vychutnat, přeji vám, abyste si tento voňavý okamžik řádně užili.

A někdy u kávy nebo u dalšího článku na viděnou.

Viki – Váš odborník na výživu

0 odpovědi

zanechte odpověď

Chcete se připojit k diskuzi?
Nebojte se a diskutujte s námi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *